1968: Brian May, a londoni Imperial fiskola fizikai szakos hallgatja kifggeszt egy kzzel rott cetlit az iskola zenfalra, amelyben dikokat invitl egy egyttes megalaktsra. Elsknt a basszusgitros-nekes Tim Staffel, majd Roger Taylor (dobos) csatlakozik. Az egyttes neve: Smile.
1969: A Mercury nev lemezcg kt velk egyszeri szerzdst. Az eredmny az "Earth", egy Tim Staffel-szerzemny, amely csak Amerikban jelenik meg s nem kerl fel semmilyen listra. A Mercury megvlik az egyttestl.
1970: Staffel otthagyja az egyttest, hogy egy msik bandhoz, a Humpy Bonghoz csatlakozzon. Viszont rbeszli egyik osztlytrst, Freddie Bulsart (ksbb Mercuryra vltoztatja vezetknevt), hogy csatlakozzon a Smile-hoz. Kiderl, hogy Mercury nhny hzzal odbb lakik May felthami otthontl, de sosem tallkoztak mg. Mercury elzleg a Wreckage s a Sour Milk Sea nev egyttesekben nekelt. Novemberben az egyttes, amelynek mr Queen a neve, a hertfordi Ballspark College-ben jtszik.
1971: Eddig az egyttes lland basszusgitros nlkl jtszott, de februrban John Deacon vlaszol jsghrdetskre, majd csatlakozik is hozzjuk. Ugyanebben a hnapban az egyttes a hornsey-i vroshzn s a Kingston mszaki fiskoln jtszik. Az egyttes elindul legels turnjra. Mjustl szeptemberig jtszanak mindenfel Dlnyugat-Angliban. Az v vgn kt koncertet adtak a bartaiknak a londoni Imperial fiskoln, illetve a twickenhami rgbiklubban tartott szilveszteri blon jtszanak. Ebben az vben a Queen risi lehetsget kap. Megkrik ket, hogy teszteljk a De Lane Lea stdi j berendezseit. A djazs korltlan stdiid, amit blcsen ki is hasznlnak: demofelvteleket ksztenek.
1972: A Queen ebben az vben nem indul turnzni s koncertet is csak t darabot adnak. Azonban a koncertek kzl az egyik nagyon fontos: a hres londoni Marquee Clubban az v vgn adott koncertjk. Ahelyett, hogy az orszgot jrnk keresztl-kasul, minden erfesztsket beleadjk els lemezk elksztsbe. A felvtelek a Trident stdiban kszlnek, amely cggel management-, lemezfelvteli, s -kiadsi szerzdst ktnek. Ebben az vben tervezi meg Mercury a Queen cmert.
1973: Debtl lemezk a „Queen” az EMI ris lemezcggel rnak al szerzdst. prilisban ismt a Marquee Clubban jtszanak. Az EMI az egyttest elindt bulinak sznja a koncertet. Jniusban Mercury Larry Lurex lnven kiad egy kislemezt „I Can Hear Music” cmmel. A kvetkez hnapban tlz vdaskodsok kzepette jelenik meg a Queen debtl kislemeze a „Keep Yourself Alive”. A Radio One rdiloms nem hajland lejtszani a szmot, gy az nem is kerl fel a slgerlistkra. Ugyanebben a hnapban jelenik meg bemutatkoz albumuk, a „Queen”, amelyet msodik lemezk, a „Queen II” kvet, ennek felvtelei augusztusban kezddnek. Szeptemberben adnak egy koncertet a Golders Green Hippodrome-ban, majd a kvetkez hnapban a nmetorszgi Frankfurtban, illetve a londoni Paris sznhzban jtszanak, ez utbbi koncertet rgzti a Radio One. Ugyancsak fellpnek a holland s a francia televziban. Novemberben ismt jtszanak az Imperial fiskoln, majd a Mott The Hoople sikeregyttes elzenekaraknt Britannit behlz koncertkrtra indulnak. A Queen npes rajongtbort kezd maga mell lltani.
1974: Felgyorsulnak az esemnyek. Februrban a Queen neve feltnik az ausztrliai Melbourne-ben rendezett Sunbury Music Festival plaktjain, ugyanebben a hnapban megjelenik „Seven Seas Of Rhye” cm kislemezk s tizedik helyezst r el. Mrciusban a Queen a blackpooli Winter Gardensben kezdi meg els, az jsgokban is szerepl turnjt, amelyet Londonban, a Rainbow-ban fejeznek be 31-n. Mercuryt nem lepik meg a fejlemnyek. Ezt mondja: „n mindig gy gondoltam a Queenre, mint egy sztregyttesre.” Ugyanebben a hnapban megjelenik a „Queen II” s a brit listkon tdik lesz. Mjusban flbe kell hagyniuk amerikai turnjukat, mert Brian May hepatitiszt szed ssze. Az egyttes hazautazik s elkezdenek dolgozni kvetkez albumukon, gy tervezve a munklatokat, hogy Brian rossz egszsgi llapota ne zavarja ket. Oktberben kiadjk a „Killer Queen” cm kislemezt a mg meg nem jelent harmadik albumrl. A dal risi sikert arat: msodik lesz a brit listkon. A brit koncertkrt els llomsaknt a manchesteri Palace sznhzban jtszanak. A kvetkez hnapban kiadjk jabb lemezket „Sheer Heart Attack” cmmel, ami a msodik helyig jut a listkon. A Queen rvid eurpai turnra indul.
1975: A Queen j felvtellel kezdi az vet: a „Now I’m Here” tizenegyedik lesz. Februrban az Ohiobeli Colombusban kezdik amerikai turnjukat, amelyrl mr az jsgokban is lehet olvasni. A Melody Maker szavazsn elnyerik „Az v Egyttese”-cmet. Mercury vrusos torokgyulladsa ellenre is befejezik amerikai turnjukat. Rvid nyarals utn az egyttes jra munkba ll, ezttal Japnban adnak koncerteket. Augusztusban az egyttes felbontja a szerzdst a Tridenttel s Elton John managervel, John Reiddel ktnek szerzdst. Freddie szerint: „Az ilyeneket gy ott kell hagyni, mint a szart.” Kzben az egyttes az „A Night At The Opera” cm j lemezk felvteleivel van elfoglalva. Oktber vgn az j lemez egyik dala, a „Bohemian Rhapsody” kislemez formjban jelenik meg. Az EMI ktsgbe vonja a fellengzs mopera kibocstsnak rtelmt, de az opuszt kicsempszik Kenny Everettnek, aki akkor a legmenbb DJ, pedig sokszor lejtsza ardiban a szmot, ezzel nagy keresletet tmasztva irnta. Decemberben a kislemez elfoglalja a slgerlistk els helyt s ott is marad kilenc hten t. A promcis video is megteszi a magt, s elindtja a zenei video forradalmt. Kzben a Queen ismt Nagy-Britanniban turnzik, Liverpoolban kezdve s Karcsonykor Hammersmith Odeonban fejezve be a krutat. Ez utbbi koncerjket a BBC az „Old Grey Whistle Test” („J reg Fttyprba”) cm msornak klnkiadsban kzvetti lben. Az v vgre az „A Night At The Opera” els helyezst r el a brit listkon.
1976: Janurban a Queen jabb amerikai turnt indt a Connecticut llambeli waterbury-i Palace sznhzban. A promcis turn eredmnyekpp prilisban a „Bohemian Rhapsody” kilencedik lesz Amerikban. Az egyttes megszilrdtja hrnevt, amikor kzvetlenl az amerikai turnt kveten Japnba s Ausztrliba indulnak koncertezni. Jniusban megjelenik a „You’re My Best Friend”, s hetedik lesz. Az egyttes stdiba vonul, hogy elksztsk kvetkez albumukat. Szeptemberben koncerteket adnak Cardiffban s Edinburg-ben. risi sikerk van a Hyde Parkban 150 ezer ember eltt adott ingyenes koncerten, amit a Capitol Radio lben kzvett. Novemberben megjelenik a „Some Body To Love” s msodik lesz, mg j albumuk „The Day At The Races” cmmel a kvetkez hnapban jelenik meg s els helyezst r el. v kzben Mercury producere s kzremkdje is egyben Eddie Howell „Man From Manhattan” cm produkcijnak.
1977: Ez az v egy amerikai turnval kezddik, a Thin Lizzy a Queen elzenekara. Mrciusban megjelenik a „Tie Your Mother Down”, de csak harmincegyedik lesz a brit listkon, Amerikban pedig a negyvenkilencedik. Miutn visszatrnek az Egyeslt llamokbl, eurpai s brit turnra hatroztk el magukat. A koncertkrt az Earls Court-ban tartott kt fnyz, 75 ezer fontba kerl fellpssel r vget. De az egyttes nem npszer a brit zenei jsgrknl, akik „gagyi”-nak nevezik Mercuryt. Mjusban a Queen kiadja els maxi single-jt, ami a „Good Old-Fashioned Lover Boy” cm szmmal kezddik , s tizenhetedik lesz. Elkezddnek az j lemez, a „News Of The World” felvtelei amelyek szeptemberben fejezdnek be. A „We Are The Champions” megjelenik kislemezen, s a msodik helyre fut be, az album gyorsan kveti egy negyedik hellyel. Novemberben az oregoni Portlandban a Queen jabb amerikai turnt indt. Az Egyeslt llamokban maradnak az v vgig. Mercury szl munkja ebben az vben legrgebbi bartjnak, Peter Strakernek „This One’s On Me” cm albuma.
1978: Februrban a Queen kiadja „Spread Your Wings” cm kislemezt, ami a harmincnegyedik helyre landol. A Queen ezttal Eurpban ad koncerteket. A turnt kt, Wembley-beli fellpssel fejezik be. Utna az egyttes stdiba vonul, hogy az j, „Jazz” cm lemezen dolgozzon. Oktberben kiadnak egy kislemezt, „Fat Bottomed Girls” cmmel, ami tizenegyedik lesz. Ugyanebben a hnapban Dallasban kezdenek amerikai turnt. Novemberben megjelenik a „Jazz” cm album, s msodik helyezst r el. A Queen az v vgig az Egyeslt llamokban turnzik.
1979: Az v egy eurpai turnval indul, amelynek ideje alatt megjelenik kislemezen a „Don’t Stop Me Now” cm felvtel s a kilencedik helyen ll meg. prilisban az egyttes Japnba indul egy hosszan tart koncertkrtra. Az eurpai eladsokat rgztettk s nagylemez formjban „Live Killers” cmmel kerl a boltokba. Harmadik helyezst r el a listkon, de a hangminsg elg gyenge s Roger Taylor nyilvnosan le is szlja a lemezt. Egy kislemezt kiadnak rla „Love Of My Life” cmmel, de csak a hatvanharmadik helyig jut. A jnius s a jlius a stdiban tallja a Queent, amint j lemezk, a „The Game” felvtelein dolgoznak. Oktberben megjelenik egy kislemezk, amin a „Crazy Little Thing Called Love” hallhat, amir Mercury azt mondja, hogy a kdban rta. Nagy siker: a brit listkon a msodik helyre jut fel, viszont ez az els Queen-szm, ami els helyezst r el Amerikban, st mi tbb, mg a kritikusok dicsrett is elnyerte-ebben pedig mostanban nem nagyon volt rsze az egyttesnek. Ugyancsak ez a szm az, amelyikben Mercury kilp a megszokott kerkvgsbl: ritmusgitron jtszik. A Queen az vet egy brit turnval fejezi be, amelynek utols llomsa az a koncert, amelyet a Hammersmith Odeonban rendeztek Karcsony msnapjn a kambodzsai np megsegtsre.
1980: Februrban a „Save Me” tizenegyedik helyre kszik fel, s az egyttes stdiba vonul, hogy befejezzk a „The Game” cm lemezket. A „Play The Game” cm kislemezk mjusban kerl a boltokba s a tizennegyedik helyre fut be. De az j album, ami a kvetkez hnapban jelenik meg, els lesz. Egy j film, a „Flash Gordon” zenjn kezdenek el dolgozni, majd egy amerikai s kanadai turnra indulnak, amint Vancouerben kezdenek. Augusztusban egy msik kislemez jelenik meg a „The Game”-rl. Az „Another One Bites The Dust” az amerikai listk lre kerl, s Britanniban is hetedik lesz. Oktberben s novemberben a Queen befejezi a „Flash Gordon”-t, ami decemberben meg is jelenik, kzvetlenl azutn, hogy az egyttes eurpai turnra indul.
1981: Az v jl kezddik: a „Flash” cm kislemez janurban a tizedik helyig jut. Februrban a Queen visszatr Japnba, onnan pedig Dl-Amerikba mennek, ahol mg csak nhny rockzensz adott koncertet. Novemberben a Queen „Greatest Hits” albuma rgtn az len kezdi a slgerlistkon tlttt hossz lett. Ugyanabban a hnapban az egyttes neve ismt a listk ln tallhat a Queen s Bowie „Under Pressure” cm kzs szmval, amirl Roger Taylor azt mondta, hogy „az egyik legeslegjobb szm, amit a Queen csinlt”.
1982: Egy eurpai turn kezddik Gothenburgban prilisban. Ugyanebben a hnapban az egyttes kiad egy jabb kislemezt „Body Language” cmmel, ami huszontdik lesz Britanniban. Mjusban megjelenik a „Hot Space” cm album, amely aranylemez lesz s a listk negyedik helyre kerl. Jniusban az egyttes mg turnzik s a Milton Keynes Bowl-ban tartott koncertjket a Channel Four filmezi. Nagy-Britannia utn Kanadban, Amerikban, majd Japnban turnznak. Ugyancsak jniusban jelenik meg „Las Palabras De Amor” cm kislemezk s a tizenhetedik helyet szerzi meg. Jliusban a „Calling All Girls” cm felvtel jelenik meg Amerikban, de csak a hatvanadik helyig jut. A kvetkez brit kislemez „Back Chat” sem megy jl, csak a negyvenedik.
1983: A Queen tagjai elhatrozzk, hogy ezt az vet nem az egyttessel tltik, hanem szlmunkkon dolgoznak. John basszusgitrozik Man Friday s Jive Junior „Picking Up Sounds” cm kislemezn. Brian a Def Lepparddal lp fel Los Angelesben, producere a Heavy Pettin nev egyttes lemeznek, valamint kiad egy szllemezt, „Star Fleet Project” cmmel. Freddie „Mr. Bad Guy” cm szllemezn dolgozik Mnchenben.
1984: Janurban jelenik meg msodik helyezst elrt kislemezk, a „Radio GaGa”. A szmot Roger rta, mint mondja, abbl az indttatsbl, hogy hallotta, amint hromves kisfia azt mondja, hogy „radio pu pu”. A dalt a Frankie Goes To Hollywood „Relax” cm slgere ti el az els hely lehetsgtl, de tizenkilenc orszgban lesz listavezet. Februrban a Queen az olaszorszgi San Remban rendezett zenei fesztivlon lthat. Ugyanebben a hnapban jelenik meg „The Works” cm lemezk, ami msodik a listn, valamint a „Greatest Hits” utn ez a legnagyobb pldnyszmban elfogyott lemezk. prilisban kiadjk „I Want To Break Free” cm slgerket, ami a harmadik helyre tr be. Mjusban a Queen fellp a montreux-i Aranyrzsa fesztivlon. Jliusban megjelenik „It’s A Hard Life” cm felvtelk, amely a hatodik helyen vgzi. Augusztusban az egyttes eurpai turnra indul, ennek keretben ngy este lpnek fel a Wembley Arnban. Kzben, szeptemberben megjelenik a „We Will Rock You” cm video-sszellts. Ugyanebben a hnapban jelenik meg a „Love Kills”, Freddie els, sajt nevn kiadott szl kislemeze, amely a „Metropolis” cm film feljtsnak zenjben fog majd szerepelni. A Queen jabb kislemeze a „Hammer To Fall” a tizenharmadik lesz. Taln az egyttes legtbbet vitatott megmozdulsa kvetkezik oktberben, amikor is telt hz eltt jtszanak Sun Cityben, Dl-Afrikban. Rengeteg brl kritikt kapnak. Brian May magyarzkodik: „Mi abszolt mrtkben ellenezzk az apartheid-rendszert s mindent, amit kpvisel, de gy rzem, hogy sikerlt hidat vernnk.” Novemberben megjelenik a Queen karcsonyi kislemeze, a „Tank God It’s Christmas”, s a huszonegyedik helyig jut.
1985: Janurban a Queen a Rock in Rio nev fesztivlon jtszik, prilisban Ausztrliba s j-Zlandra, majd mjusban Japnba mennek koncertezni. Freddie msodik szlkislemeze, az „I Was Born To Love You” prilisban jelenik meg s tizenegyedik helyet ri el. „Mr. Bad Guy” cm szllemeze, amelyet rt s amelynek maga volt a producere is, a hatodik helyezett. Jliusban a Queen fantasztikus msort ad a Live Aid-koncerten, amitl a lemezeladsuk az egekbe szkik, igazolva Brian azon lltst, miszerint: „Valsznleg a Queen a legjobb koncertegyttes a Fldn jelenleg”. De ugyanabban a hnapban Freddie „Mr. Bad Guy” cm szllemezrl megjelent harmadik kislemez mindssze az tvenhetedik. Szeptemberben Freddie egy msik szl-prblkozsa, a „Living On My Own” az tvenedik helyet szerzi meg. Novemberben megjelenik az „Iron Eagle” cm film zenjben szerepl „One Vision” cm Queen-kislemez. Hetedik a listkon. Decemberben korltozott pldnyszmban megjelenik albumgyjtemnyk „The Complete Works” cmmel.
1986: Mrciusban a „Highlander” cm film zenjeknt is szerepl „A Kind Of Magic” kislemez formjban kerl a boltokba s a slgerlistk harmadik helyre. Dave Clark „Time” cm musicaljnek cmad szerzemnyt Freddie kislemezre nekli, ami a harminckettedik helyre kerl. Ez a szerzemny az egyik a kt szm kzl, amelyeket Freddie a darabba rt. Jniusban megjelenik az „It’s A Kind Of Magic” cm Queen-kislemez s rgtn a slgerlistg els helyre tr. Ugyanabban a hnapban a „Friends Will Be Friens”-kislemez a tizenegyedik helyet szerzi meg. 1986-ban egymilli embert kprztat el a Queen eurpai Megic Tour koncertkrja sorn. A turn jnius hetedikn kezddik Stockholmban s a Knebworth Parkban r vget augusztus 9-n legnagyobb eyeslt kirlysgbeli koncertjkkel, ami egybknt plyafutsuk utols fellpse is egyben. A kt idpont kztt az egyttes trtnelmet r azzal, hogy a Vasfggny mgtt jtszik jlius 27-n a Npstadionban. Oktberben a „Who Wants To Live Forever” huszonnegyedik lesz. Decemberben megjelenik „Live Magic” cm koncertlemezk s azon listjn a harmadik helyet szerzi meg.
1987: Ebben az vben a Queen nem kszt felvteleket s nem koncertezik, viszont az esztend termkeny idszaka lesz Freddie szlkarrierjnek. Februrban kiad egy kislemezt „The Great Pretender” cmmel, ami addigi legnagyobb szlslgere lesz, mivel a negyedik helyre fut be mjusban. Ugyanebben a hnapban Freddie – tadva magt az opera irnti szenvedlynek – Montserrat Cabell spanyol operanekesnvel kzsen lp fel az ibizai Ku klubban. Kzs kislemezk, a „Barcelona” nyolcadik helyezst r el novemberben, s a Spanyol Olimpiai Bizottsg kinevezi a szerzemnyt az 1992-es barcelonai olimpia himnuszv. sszel Roger megalaktja The Cross nev egyttest, mert hinyzik neki a turnzs, s koncertezni akar a Queen nyugodtabb idszakai alatt is. Szeptemberben megjelenik els kislemezk, a „Cowboys And Indians”.
1988: Freddie operakarrierje felgyorsul, amikor oktberben, Barcelonban Montserrat-tal egytt fellp „Barcelona” cm slgerkkel, ami alatt ttogni knyszerl, s ezzel klnbz tallgatsokra ad alapot. Ugyanebben a hnapban a du kiadja „Barcelona” cm lemezt, amely a huszontdik helyet szerzi meg. Az albumrl mg egy kislemez, a „The Golden Boy” is megjelenik. Szintn ebben az vben kerl a piacra Roger j egyttese, a Cross debtl lemeze, s az v vgn Brian s John is csatlakozik az egytteshez a Hammersmith Palais-ben megtartott koncerten.
1989: Folytatdik Freddie operabeli plyafutsa. Janurban megjelenteti a harmadik kislemezt a „Barcelona”-albumrl, „How Can I Go On” cmmel ami csak a kilencventdik helyre jut. Mjusban egy kislemez jelenik meg a kzelg, „The Miracle” cm Queen-lemezrl. Az „I Want It All” a harmadik helyre kerl a listkon. Maga az album a hnap folyamn jelenik meg. Jliusban a „Breakthru” cm kislemez hetedik helyezett lesz, s ht htig marad a listkon. Kvetkez kislemezk, a „The Invisible Man” augusztusban jelenik meg s a tizenkettedik helyre fut be. Nem sokkal ezutn megjelenik a „Rare Live” video. A „Scandal” oktberben kerl fel a slgerlistra s a huszontdik helyet szerzi meg. Decemberben a „The Miracle” a huszonegyedik helyig kszik s ott meg is ll. Decemberben megjelenik a „Queen At The Beeb” cm 1973-as vlogats s a hatvenhetedik helyre kerl. Ugyanebben a hnapban az egyttes megkezdi j lemeznek felvteleit.
1990: Ebben az vben drmaian megsokasodnak a Mercury egszsgi llapota krli tallgotsok a sajtban, noha az egyttes kitartan tagadja, hogy AIDS-fertztt lenne. A BRIT-dj kiosztsn Freddie ksrtetszer megjelensnek ksznheten, februrban ismt lbra kapnak a hresztelsek. Az egyttes djat vehet t kiemelked zenei teljestmnyrt. Szeptemberben a Cross kiadja msodik lemezt. Decemberben megjelenik a „Queen At Wembley „-video.
1991: Az v gretesen kezddik, amikor az „Innuendo” cm kislemez rgtn a slgerlistk lre ugrik. Februrban a „Greatest Hits” jra felkerl a listkra, valamint megjelenik j lemezk, az „Innuendo”, ami szintn els lesz. A Queen j anyagot vesz fel. Mrciusban az „I’m In Going Slightly Mad” a huszonkettedik helyre kerl. Mjusban a „Headlong” tizennegyedik, s jabb tallotsok ltnak napvilgot Freddie egszsgi llapotval kapcsolatban. Oktberben kislemezen megjelenik utols albumuk utols szma, a „The Show Must Go On”. A szerzemny morbid szvege jabb tallgotsokra ad okot, csakgy, mint az a tny, hogy a szm videja rgebbi klippek kpeibl van sszevgva. Ugyanebben a hnapban jelenik meg a Queen „Greatest Hits II” cm vlogats-albuma. November 23-n Freddie a nyilvnossg eltt kijelenti, hogy AIDS-fertztt s mindssze huszonngy rval ksbb meghal. Decemberben a Queen elnyeri a legjobb brit egyttes cmt az 1991-es BRIT-szvazs sorn. Ugyanebben a hnapban ismt megjelenik a „Bohemian Rhapsody”, s jra elfoglalja a slgerlistk els helyt. A Mercury emlknek szentelt kislemez bevteleit az AIDS-kutats szmra ajnljk fel.